Saç Dökülme Sorunu

SAÇ DÖKÜLME SORUNU

PRP; Trombosit bakımından zengin plazma uygulaması olarak bilinen PRP (Platelet Rich Plasma), kişiden alınan kanın birtakım işlemlerden geçirilmesinin ardından, gerekli vücut dokularına enjeksiyonu şeklinde uygulanan işlemdir. PRP hizmeti, cilt gençleştirme ve saç dökülmesi gibi estetik sorunlara çare olarak uygulanabilir. Lakin işlemin tek uygulama alanı estetik amaçlı değildir; zira yaralı bağlar, kaslar, tendonlar ve eklemlerin iyileşme sürecine hız kazandırması için de kullanılan bir yöntemdir. PRP Saç uygulaması ise seyrek ve zayıf saçlara sahip bireylerin, saçlarını tekrardan eskisi gibi sağlıklı ve güçlü hale getirmesine katkı sağlayan bir uygulama yöntemidir. Kısa zaman içinde büyük faydalar sağlayan PRP Saç Uygulaması, saç kaybının engellenmesi adına uygulanan en etkili yöntemlerden biri haline gelmiştir. PRP Saç uygulaması ile kişinin kanından alınan materyaller saçlı deriye uygulanır ve böylece saç köklerinin onarılması amaçlanır.  

PRP Saç Nasıl Uygulanır?

PRP Saç uygulaması için kişiden alınacak kana ihtiyaç duyulur. Bu nedenle, ilk etapta kişinin venöz kanından 10 cc kan alınır. Kişiden alınan kanda yer alan kırmızı hücreler, mikrofiltrasyon ve santrifüj yöntemleri ile ayrıştırılır. Bu işlemlerin ardından, platelet ve trombosit hücrelerinden zengin bir plazma materyali elde edilmiş olur. Sonraki aşamada ise ortaya çıkan bu materyal, saç köklerine uygulanır. Temelinde doku yenilenmesi olan bu uygulama, yaklaşık 30 dakika sürerken uygulama sırasında acı olmamaktadır. Bu cerrahi uygulama sorunsuz bir şekilde gerçekleştikten sonra, saç kökleri kendini onarmaya ve tekrardan eski sağlıklı günlerine dönmeye başlar.  

PRP Saç Neden Uygulanır? PRP Saç Çıkarır Mı?

PRP Saç uygulaması, genellikle ince telli ve güçsüz olan saçları canlandırmak için uygulanır. Aynı zamanda genetik olarak saç dökülmesinden muzdarip kişilerin, saç dökülmesi sıkıntısını azaltmak için de uygulanır. Ancak hiç saçı olmayanlar için PRP tedavisi saç çıkarmamaktadır. PRP Saç uygulaması, var olsa da uzamayan saçların onarılmasına ve eskisi gibi güçlü hale gelmesine katkı sağlamaktadır.

PRP Saç Uygulamasının Faydaları Nelerdir?

PRP Saç uygulaması sayesinde, zayıflamış ve incelmiş saçlar onarılır. Saç köklerinizi kalınlaştırır ve hacimli bir hale bürünmesine katkıda bulunur. PRP saç tedavisinin sağladığı diğer faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Saçı dökülmelere karşı korur,
  • Saç folikülü canlılığını artırır,
  • Saç dokusunu onarır ve saçları büyümeye teşvik eder, 
  • Uyuyan saç köklerini canlandırır.

PRP Saç ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

PRP Saç kaç seans yapılır ve kaç seansta etkisini gösterir?

PRP Saç uygulaması, 2-4 haftalık bir sürede gerçekleşecek 3 ila 5 seans şeklinde uygulandığı takdirde, olumlu sonuç veren bir yöntemdir. PRP Saç uygulaması, tesirini hemen göstermeye başlasa da işlemin oluşturduğu asıl etki, uygulamadan 3-4 hafta sonra görülür.  

  • Saç dökülmesi: PRP uygulamasına en sık başvurulan alanların başında gelmektedir. PRP ile saç büyümesi teşvik edilebilir. Bunun yanı sıra, saç dökülmesini engellemek adına da saç derisine PRP enjeksiyonları uygulanabilir. Bilhassa erkeklerde meydana gelen ve öz güveni ciddi derecede zedeleyen genetik kökenli saç dökülmesi, PRP uygulaması sayesinde engellenebilir. Oldukça olumlu sonuçlar doğurabilen bu uygulama, saç mezoterapisi ile beraber uygulanabilir.

PRP işleminden sonra saç ne zaman yıkanır? 

PRP Saç uygulamasının ardından aynı gün saçlarınızı yıkamamaya özen göstermelisiniz. Ayrıca uygulamadan sonra ilk 6 saat saç şekillendirici de kullanmamanız gerekiyor. 

SAÇ MEZOTERAPİSİ; saç için gerekli olan vitamin, mineral ve aminoasit karışımlarının saçlı deriye enjekte edilmesi yoluyla uygulanan yöntemdir

Bu yöntem ile saç köklerini besleyen bileşenlerin kolay bir şekilde saçta yerleşmesini sağlar. Bu yöntem ile saç dökülmesi tedavi edilebileceği gibi, incelmiş olan saçları kalınlaştırır, dökülmeleri durdurur, saçın daha canlı ve parlak hale gelmesini sağlar.

Günümüzde saçlarımız çevre, özellikle hava ve su olmak üzere yoğun bir şekilde kirlenmektedir, sık stres, sinir gerginliği ortaya çıkmakta ve iyi bir uyku alamamak bizleri rahatsız etmektedir. Bütün bunlar, elbette, doğal güzelliği büyük ölçüde etkiliyor.

Saçlar vücutta meydana gelen değişikliklerden ilk etkilenen bölgelerdendir. Saç problemlerini önlemek, mevcut sonuçlarla mücadele etmekten çok daha kolaydır, ancak çok az kişi koruyucu önlemlere başvurur.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish