Saç Ekimi

SAÇ EKİMİ

Saç ekimi doktor kontrolünde yapılmalıdır.

SAÇ EKİMİ NEDİR?

Saç ekimi, genetik saç dökülmesi, yaralanma veya tedavi sonucu saç dökülmesi yaşayan kişilerde seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözümdür. Kişinin kendisinden alınan sağlıklı saç köklerinin, saç köklerinin artık aktif olmadığı ve saç dökülmesinin oluştuğu bölgelere mikrocerrahi yöntemlerle nakledilmesi işlemine saç ekimi denir.

KİMLER SAÇ EKİMİ YAPABİLİR?

Genelde erkekler tarafından tercih edilirken, günümüzde hormonal problemlerden veya ilaç tedavisinden kaynaklanan seyrelme ve dökülme durumlarında da bayanlar tarafından tercih edilebilmektedir,

SAÇ EKİMİ NASIL YAPILIR?

Saç ekimi lokal anestezi altında yapılır. Uygulama sırasında ense veya şakak bölgesinden alınan saç kökleri, tedavi edilecek bölgeye transfer edilir. Donör’dan alınan bu saç köklerine greft adı verilir. Bazı durumlarda kişinin ensesinde veya şakak bölgesinde yeterince sağlıklı saç bulunmayabilir. Bu gibi durumlarda kollar veya göğüs bölgesi gibi kıl folikülü içeren diğer kısımlardan saç kökleri alınabilir. Saç dökülmesi olan alanın büyüklüğüne göre 4-10 saatte uygulama yapılabilir. Bazen tedavi edilecek bölge çok genişse tedaviyi tamamlamak için birkaç seans gerekebilir.

Saç köklerinin alınması iki farklı yöntemle yapılır. Kliniğimizde en modern olanı FUE (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu) olarak adlandırılır. Bu teknikte mikromotor veya manuel punch cihazları ile foliküler üniteler, saç kökleri tek tek alınır.

Diğer ekstraksiyon yöntemi ise FUT (Foliküler Ünite Nakli) olarak adlandırılır. Bu yöntem oldukça eskidir ve kafanın arkasında kalıcı bir iz oluşturan bir deri şeridinin çıkarılmasını gerektirdiği için günümüzde pratik olarak kabul edilmemektedir.

SAÇ EKİMİ SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

Genellikle saç ekimi lokal anestezi ile yapılır. Saç ekiminden sonra kafaya özel bir bandaj uygulanır. 1-2 saat sonra kişi taburcu edilir. Çok az da olsa ağrı durumlarına karşı ağrı kesicilerle kontrol sağlanır. Genellikle üç günlük ev istirahati sonrasında iş ve günlük yaşama dönülebilmektedir.

ArabicEnglishFrenchGermanRussianTurkish